دستگاه سانتریفیوژ

0
435

سانتریفیوژ آزمایشگاهی ، یكی از ابزارات آزمایشگاه تشخیص طبی هست كه با استفاده از نیروی موتور خود ، نمونه مایع را با سرعت بسیار زیادی به چرخش درمیارند .بسته به اندازه و ظرفیت نمونه سانتریفیوژهای مختلفی وجود دارد . مانند تمام سانتریفیوژ ها ، سانتریفیوژهای پزشكی هم توسط اصل رسوبی مواد در سرعت بالا كار می كنند كه در ان شتاب جاذبه ای مركزی ، باعث جدا شدن مواد به دو نوع ناحیه كم و پر تراكم میشود .

 عملكرد – Operation

افزایش نیروی گرانشی به طور موثری باعث جمع شدن نمونه به طور سریع و كامل تری در زیر تیوب می شود و مایع باقی مانده در بالای تیوب سوپرناتانت یا supernate می نامند .

بعد از اینكه حالت فوق رخ داد با استفاده از پیپت پاستور مایع روئی را مكش می كنیم به طوری كه مكش ما هیچ گونه اختلالی در رسوب ایجاد نكند به عبارت دیگر تنها مایع روئی را می كشیم و با رسوب كاری نخواهیم داشت . سرعت سانتریفیوژها با توجه به مقدار انرژی گریز از مركز كه به نمونه وارد می شود اندازه گیری می شود و معمولا با واحد دور در دقیقه ,revolutions per minute (RPM)  و یا( relative centrifugal force (RCF  سنجیده می شود .

  • سرعت رسوب ذرات در سانتریفیوژ بستگی به اندازه و شكل ذرات ، شتاب سانتریفیوژ ، كسر حجم مواد جامد ، اختلاف چگالی ذره با مایع و ویسكوزیته بستگی دارد .

انواع سانتریفیوژ

انواع مختلفی از سانتریفیوژ ها طراحی و ساخته شده هست

  • سانتریفیوژ افتراقی : اغلب برای جدا كردن ارگان خاصی از مجموعه سلولها برای بررسی قسمت خاصی از سلولهای بدن مورد استفاده قرار می گیرد .
  • سانتریفیوژ ایزوپیكنیك : اغلب برای جدا كردن نوكلوئیك اسید ها مانند DNA مورد استفاده قرار می گیرد .
  • سانتریفیوژ گرادیان ساكاروز : اغلب برای تخلیص ویروس های انولوپ دار و یا ریبوزوم ها مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین برای جداسازی ارگان خاصی از عصاره سلولی خام از این نوع سانتریفیوژ استفاده می كنیم .

انواع مختلفی از سانتریفیوژ آزمایشگاهی وجود دارد :

  • میكرو سانتریفیوژ :دستگاهی هست برای كار در حجم بین  ۰٫۲ ml تا  ۲٫۰ ml (میكروتیوب ها) ، حداكثر ۹۶ لوله را می توانند پشتیبانی كنند ، طراحی جمع و جوری دارند و حداكثر ۳۰۰۰۰ گرم وزن دارند .
  • سانتریفیوژ بالینی یا كلینیكی : دستگاهی هست برای كاربردهای بالینی مانند لوله های انتقال خون و دارای سرعت كمتری هستند .
  • سانتریفیوژ چند منظوره رومیزی : دستگاهی یرای كار با تیوب های بزرگ و دارای تنوع بسیار زیادی هستند .
  • سانتریفیوژ STAND ALONE :دستگاه های سنگین مانند یولترا سانتریفیوژ
  • بسیاری از سانتریفیوژ ها دارای سیستم خنك كننده و یا بدون سیستم خنك كننده هستند . شركت های مختلفی با برند های مختلف انواع سانتریفیوژها را روانه بازار می كنند كه از مهمترین انها می توان بهEppendorf, Thermo-Heraeus, Thermo-Sorvall, Hettich, Beckmann-Coulter یا  Sigma اشاره كرد .

 

 

 

در تصاویر دو نوع سانتریفیوژ كوچك و بزرگ را مشاهده می كنید . تصویر بالا ، یك نوع سانتریفیوژ كوچكی هست كه امروزه در بسیاری از مراكز مورد استفاده قرار می گیرد و به طور رایج در هر آزمایشگاهی وجود دارد . شكل پایین سانتریفیوژ بزرگی است كه در مراكز آزمایشگاهی بزرگ و در مراكزی كه دارای نمونه های بسیاری زیادی هستند استفاده می شود

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید