چهارمین مدرسه تابستانه مهندسی پزشکی و فناوری های نوین

0
1383

چهارمین مدرسه تابستانه مهندسی پزشکی

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، چهارمین همایش ملی و مدرسه تابستانه مهندسی پزشکی در شیراز آغاز شد.

قاسمی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این همایش با اشاره به اهمیت فناوری اظهار کرد: فارس در حوزه تحقیقات فناوری پزشکی در سال ۹۶ رتبه هفتم را داشت و اکنون با فعالیت های صورت گرفته رتبه سوم را در کشور دارد.

او ادامه داد: علوم پزشکی شیراز در حوزه پژوهشی حدود ۱۴ هزار مقاله به چاپ رسانده است و رتبه سوم را در تعداد مقالات داریم، اما از نظر تولید مقالات با ارزش که ما را به سمت فناوری ببرد رتبه خوبی نداریم.

قاسمی اظهار کرد: یکی از اتفاقات خوب در دانشکده علوم پزشکی شیراز راه اندازی دانشکده علوم و فناوری نوین است.

او با بیان اینکه ۶ مرکز رشد در دانشکده پزشکی شیراز وجود دارد، تصریح کرد: آن فناوری خوب است که درآمدزایی داشته باشد.

همچنین چوبینه مدیر فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این مراسم با بیان اینکه مقالات زیادی تولید و به چاپ رسانده ایم گفت: چاپ مقالات کافی است و اکنون باید به سمت فناوری و کاربرد علم برویم.

او درخصوص این که علم بهتر است یا ثروت، بیان کرد: ثروت از طریق علم به دست می‌آید.
چوبینه ادامه داد: ایران از بین ۲۰ کشور برتر جهان بر اساس میزان انتشارات علمی در سال ۲۰۱۸ رتبه ۱۶ را دارد.

میشل بتیژ نائب رییس اتاق بازرگانی ایران و آلمان نیز در این مراسم اظهار کرد: اقتصاد ایران چالش زیادی دارد و بازرگانی سخت است و مشکلات زیادی دارد.

او ادامه داد: مردم بسیار نا امید شده اند، اما بابد از فرصت‌ها استفاده و تجربه کسب کرد و هر کدام از ما یک برنامه مشخص برای خود تعریف کنیم.

نائب رییس اتاق بازرگانی ایران و آلمان با بیان این که ایران کشوری جوان است و مردم آن علاقه مند به درس خواندن هستند، ادامه داد: تحریم ها بالاخره تمام می شود و هر کس برنامه ای دارد سود می برد.

او افزود: علم و دانشگاه این نیست که پول کسب کنیم بلکه در برخی موارد دانشگاه ها برای این است که همدیگر را خوب بشناسیم.
در این مراسم از ۶ محصول فناورانه جدید تجاری سازی شده در شیراز رونمایی شد.

ست لاپاراسکوپی تولید شده یکی از این محصولات است که شامل اینسافلیتور، دوربین لاپاراسکوپی و منبع نور سرد است و توانسته همه استانداردهای لازم را کسب و آزمون های کیفی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

فناوری هپتیک دیگر محصول رونمایی شده بود که امکان ایجاد مقاومت بافت در فضای مجازی شبیه ساز فراهم می آورد که این فناوری تنها در انحصار چند کشور بوده است.

محصول ویدئو لارنگوسکوپ پارسیان دیگر محصول فناوری است که هم اکنون در بیمارستان‌های استان فارس در حال استفاده است.

نخ جراحی، دیگر محصول رونمایی شده بود که فاز نخست نخ جراحی جذبی و غیرجذبی به بهره برداری رسیده و با تولید ۱۲ میلیون عدد در سال، در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز با کیفیت بسیار بهتر و برتر از برند‌های معروف خارجی جا افتاده و با ۸۰ درصد قیمت پایین‌تر مصرف می‌شود.

دیگر محصول رونمایی شده شکلات دیادیت است که از هسته خرما تولید شده و علاوه بر افراد دیابتی، افراد سالم، هم می توانند از آن استفاده کنند.

استخراج و خالص سازی ترکیبات ویژه گیاهی، تولید عصاره و اسانس های گیاهی و استاندارد سازی آن ها و انجام آنالیز و مشاوره در مورد گیاهان دارویی که در یکی از مراکز رشد گیاهان دارویی و طب سنتی انجام می شود و این محصولات در صنایع داروسازی، موادغذایی، آرایشی و بهداشتی به کار می رود.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید