مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

0
1827

مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

گروه فیزیک پزشکی از سال ۱۳۶۲ به عنوان بخشی از گروه  فیزیولوژی در دانشکده پزشکی شیراز شروع به کار نمود از اساتید گروه در این زمینه می توان از آقای دکتر سید حسن عباسی فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی از آمریکا نام برد.

در سال ۱۳۷۵ آقای مهندس محمد مهدی موحدی همکاری خود را با گروه شروع نمودند، نامبرده فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک از کشور انگلستان بوده که از سال ۱۳۸۲ مسئولیت بخش فیزیک پزشکی را بر عهده گرفتند.

در همان زمان علیرغم محدود بودن اعضاء بخش فیزیک پزشکی، این بخش نسبت به ارائه خدمات آموزشی به نه دانشکده تابعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز خصوصاً پیراپزشکی اقدام می نمود. با توجه به اهداف در نظر گرفته شده در جهت ارتقاء بخش به گروه و توسعه رشته های تخصصی در زمینه مربوط اقدام به جذب فارغ التحصیلانی در زمینه های تخصصی مربوطه گردید و در همین خصوص آقای دکتر توکلی گلپایگانی دانشجوی رشته مهندسی پزشکی از دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران و آقای دکتر مهدی زاده دانشجوی رشته فیزیک پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان بورسیه گروه پذیرفته شدند.

در سال ۱۳۸۶ با ورود آقای دکتر توکلی، گروه فیزیک پزشکی به مدیریت آقای مهندس موحدی، با جدا شدن از گروه فیزیولوژی، بطور مستقل شروع به فعالیت نمود. در سال ۱۳۸۷ بطور رسمی حکم تاسیس و استقلال گروه توسط وزارت محترم بهداشت و دانشگاه ابلاغ گردید. در سال ۱۳۸۸ با ملحق شدن دیگر اساتید گروه و تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه های تخصصی و تحقیقاتی فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی پس از بازدید هیئت های محترم برد تخصصی فیزیک و مهندسی پزشکی این گروه موفق به اخذ مجوز راه اندازی مقطع تحصیلات تکمیلی در دو رشته فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی با گرایش بیو الکتریک گردید که این موفقیت در راه اندازی همزمان دو مقطع در یک گروه برای اولین بار در دانشگاه صورت پذیرفته بود. با حمایت مسئولین محترم دانشگاه و سعی و تلاش اعضاء هیئت علمی گروه مرکز تحقیقات فیزیک و مهندسی پزشکی در حال شکل گیری و طی مراحل اخذ مصوبه از دانشگاه و وزارت محترم بهداشت می باشد. در سال ۱۳۸۹ مدیریت گروه به آقای دکتر سید محمد جواد مرتضوی دارای دکترای فیزیک پزشکی و فلوشیپ رادیوبیولوژی با مرتبه علمی استادی تفویض گردید.

رسالت

رسالت گروه فیزیك پزشكی آموزش، پژوهش و تربیت دانشجویان در راستای ارتقاء آگاهی و شناخت آنها در زمینه علوم پزشكی علی الخصوص تلفیق و كاربرد علوم پایه و مهندسی در پزشكی از جمله فیزیك پزشكی و مهندسی پزشكی می باشد. جهت انجام ماموریت فوق، اقدامات ذیل در گروه انجام می گیرد:

 • آموزش و پرورش دانشجویان پزشكی در زمینه فیزیك پزشكی
 • آموزش و تربیت مهندسین پزشكی
 • آموزش و پرورش دانشجویان علوم پزشكی در زمینه كاربرد فیزیك و علوم مهندسی در علم پزشكی
 • انجام پژوهشهای كاربردی و پایه ای در زمینه علوم فیزیك پزشكی و مهندسی پزشكی
 • ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه های پژوهشی
  دانشگاه علوم پزشکی شیراز
  دانشگاه علوم پزشکی شیراز

   

  نویسنده: دکتر محمد مهربهشتی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید