لایت کیور

0
265

لایت کیور:

دستگاهی است که به وسیله نور بنفش مواد ترمیمی دندان را سفت می کند. به این کار Curing می گویند. پس از قرار دادن کامپوزیت در دندانی که قصد پر کردن آن را داریم، از لایت کیور برای سفت کردن کامپوزیت استفاده می کنیم. لایت کیور با استفاده از نور بنفش خود باعث تراکم و فشرده شدن سریع کامپوزیت می گردد، دلیل این امر پایین بودن طول موج و بالا بودن انرژی رنگ بنفش می باشد. موفقیت ترمیم های کامپوزیت با نور سخت شونده بستگی به درجه پلیمریزاسیون و در نتیجه به شدت نور خروجی دستگاه لایت کیور دارد. شدت کافی، طول موج صحیح (۴۰۰ تا ۵۲۰ نانومتر) و زمان کیورینگ کافی از متغیرهای مهم در پلیمریزاسیون کافی رزین های کامپوزیتی هستند. با توجه به کاربرد روز افزون کامپوزیت های نوری، اهمیت پلیمریزاسیون کافی بیشتر می شود زیرا موفقیت آنها به میزان پلیمریزاسیون بستگی دارد.پلیمریزاسیون ناقص باعث اثرات سوء بیولوژیک، افزایش جذب آب، حلالیت کامپوزیت و کاهش سختی می شود.ینجاست که استفاده از دستگاه های لایت کیور در ترمیم های دندانپزشکی مطرح می گردد. همچنین با توجه به استفاده وسیع از این مواد به منظور باندینگ، ناکافی بودن نور می تواند بر استحکام باند ترمیم ها تأثیر گذارد.

لایت کیور ها دو نوع هستند:

 1.  هالوژن                                                                                                                                     
 2. LED                                                                                                                                         
 • مصرف لامپ هالوژن بیشتر از LED است
 • گرمای لامپ هالوژن بیشتر از LED است.
 • شدت نور هالوژن بیشتر از LED  است.
 • لامپ  LED  به بر خلاف  هالوژن نیازی به خنک کنند ه ندارد.

لایت کیور به دو دسته با سیم و بدون سیم هستند. که بدون سیم آن قابل شارژ شدن می باشد

اجزای داخل لایت کیور:

 1. برد الکترونیکی کنترل جریان نور
 2. رانس تبدیل ولتاژ
 3. کابل یا شیلنگ هدایت نور
 4. هندیس
 5. رفکلتور
 6. کلید های خاموش و روشن دستگاه
 7. سوییچ های سیگنال

نحوه عملکرد دستگاه:

مواد لایت کیور معمولا حاوی آلفا دی کتون (بنزیل یا کامفوروکینون) به عنوان آغاز کننده هستند. نوری با شدت کافی و در دامنه ای خاص برای رساندن آلفا دی کتون به وضعیت تحریک شده ضروری می باشد تا ماده ترمیمی شروع به سخت شدن نماید.

دندانپزشک چگونه از لایت کیور استفاده میکند ؟

پوسیدگی دندانها در حال حاضر یکی از رایج ترین مشکلات مردم نه تنها در کشور ما بلکه در سطح جهانی میباشد. به منظور پرکردن فضای خالی دندان معمولا از انواع مختلف پرکردنی های دندان استفاده میکنند که در این میان کامپوزیت جزو محبوب ترین آنها می باشد . از آنجایی که کامپویت به خودی خود نرم میباشد باید به وسیله ای آن را محکم کرد و اینجاست که لایت کیورها مورد نیاز میشوند . ترمیم دندان ها با استفاده از کامپوزیت و لایت کیور بسیار وقت گیر و نیز تخصصی است. بالاتر بودن هزینه ی آن هم به همین دلیل بوده است. زمانی که دندانپزشک قصد دارد که با استفاده از این دستگاه دندان های یک بیمار را ترمیم کند. باید دقت کافی را به خرج دهد تا مشکلی در کار پیش نیاید. یکی از بزرگترین مشکلاتی که امکان دارد رخ بدهد این است که رنگ آن دچار مشکل شود.

روکش دندان سرامیکی چه ویژگی هایی دارد ؟

روش کاربه این صورت است که با توجه به این که نور طیف خاصی دارد. در کامپوزیت بیشتر از یک لایه تاثیر نمیگزارد. پس در نتیجه تنها کاری که میشه بکنی اینه که یک لایه کامپوزیت بر روی دندان قرار داد. سپس با Light Cure آنرا سفت کرد. سپس مجددا یک لایه ی دیگر را قرار داد. در نهایت اتفاقی که حاصل میشه اینه که لایه لایه برای دندان یک ساختار جدید و بسیار مقاوم ساخته میشود.

تست کارایی دستگاه:

حداکثر پلیمریزاسیون کامپوزیت ها تحت تأثیر عواملی چون شدت اشعه دستگاه لایت کیور، طول موج اشعه و مدت زمان نور دادن آن است.از آنجائی که شدت اشعه همیشه با طولانی تر کردن مدت نوردهی قابل جبران نیست شدت اشعه باید مرتباً مورد بازرسی قرار گیرد.متأسفانه معاینه چشمی دستگاه قابل اعتماد نمی باشد.زیرا یک دستگاه به ظاهر پرنور ممکن است از طول موج کافی و مناسب برخوردار نباشد.بررسی سختی سطحی نیز روش مطمئنی نیست، زیرا حتی دستگاه هایی که شدت نور خیلی کمی دارند، می توانند سطح کامپوزیت را به طور کامل پلیمریزه کنند، استفاده از آزمون سختی به کمک سوند پس از سخت شدن کامپوزیت پایه علمی نداشته و نمی تواند نشانه کارائی مطلوب دستگاه لایت کیور باشد.امروزه انواع مختلفی از رادیومتر های دندانپزشکی وجود دارد که استفاده از آنها روش قابل قبولی برای ارزیابی کارائی دستگاه کیور می باشد و دندانپزشک به کمک آن می تواند دستگاه لایت کیور خود را جهت بررسی  بررسی نماید.

اشکالات دستگاه لایت کیور:

 1. دستگاه روشن نمی شود: سولفاته شدن پایه های لامپ و یا باطری – سوکت لامپ و سیم های آن باید پک شود- اگر از نوع بدون سیم باشد، باطری آن مشکل دارد.
 2. در نوع هالوژن فن دستگاه کار نمی کند: خود فن را چک میکنیم – سیم های متصل به فن در قسمت پاور را چک میکنیم.
 3. شدت نور ضعیف شده است: یا فیلتر یا سر پروب کثیف شده است.
 4. در نوع هالوژن دستگاه هر از چند گاهی روشن نمی شود: یا ترموسوئیچ خراب شده، یا فن ایراد دارد.
 5. در نوع هالوژن نه نور داریم، نه فن کار می کند: کلید آن مشکل دارد.
 6. روشهای مختلف استریل کردن نیز باعث کاهش شدت نور خروجی به درجات مختلف می شوند. در مطالعه ای بعد از ۳ بار اتوکلاو کردن، شدت نور دستگاه ۵۰% کاهش یافت.استفاده از بعضی محلولها چون گلوتارآلدئید نیز شکستگی هایی در فیبر نوری ایجاد می کند.

لایت کیور به چه علت مهم است ؟

اگر برای انواع کارای ترمیمی به دندانپزشک مراجعه کرده باشید قطعا میزان استفاده و همچنین کاربردی بودن این ابزار بر شما پوشیده نخواهد بود و با جرات میتوان گفت که این ابزار از جمله دستگاه های مهم و پر استفاده در مطب های دندانپزشکی میباشد . به همین دلیل است که دندانپزشک با تجربه و دقیق همانند سایر اقلام پزشکی خود که برای تهیه آن وقت و زمان میگذارد برای این ابزار نیز چنین اقدامی را انجام داده و نکات بسیار زیادی را برای خرید آن در نظر میگیرد که مهم ترین آن داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش این دستگاه است تا بتواند به مراجعین خود خدمت رسانی مطلوب تر و با کیفیت تری را ارائه دهد .

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید