معرفی تجهیزات بانک خون

0
472

بانك خون مخزنی است كه در آن انواع گوناگون خون را ذخیره می كنند تا هرگاه بیماری به خون نیاز پیدا كرد، بی درنگ از آن استفاده كنند. در بسیاری از بیمارستان ها بانك خون وجود دارد. افراد تندرست همواره خون خود را در اختیار این بانك قرار می دهند تا پس اندازهای مصرف شده دایماً جایگزین شود.

تجهیزات واحد بانك خون بیمارستان
بانك خون بیمارستان باید دارای تجهیزات زیر باشند:

‌یخچال آزمایشگاهی مخصوص بانك خون مجهز به آژیر، ترموگراف و دماسنج
در این یخچال منحصرا باید خون و فرآورده های مربوطه نگهداری شود. این یخچال ها كه دما را در رنج ۴-۱ درجه سلیسیوس نگه می دارند، برای ذخیره معرف‌ها ، خون و پلاسما و غیره به كار می روند. یخچال های بانك خون شامل یك كمپرسور الكتریكی ، كندانسور، تیوب موئینه یا هیتر برقی اپراتور هستند. این یخچال ها دارای دراورها و قفسه های متحرك هستند. همچنین دراورها دارای یك طراحی باز هستند تا هوا بتواند به خوبی جریان پیدا كند. یك آلارم شنیدنی نیز در اغلب یخچال ها وجود دارد. همچنین ممكن است یخچال به آلارم بصری نیز مجهز شده باشد.

‌مانیتور جمع آوری خون: دستگاهی است كه در حین اخذ خون از فرد خون دهنده، آن را به صورت ملایم و همگن با ماده ضدانعقاد تركیب می كند بدون این كه لخته ای در آن ایجاد شود.

‌فریزر مخصوص: (كه بتواند درجه حرارت را به منهای ۱۸ درجه سانتی گراد یا پایین تر برساند) جهت نگهداری انواع پلاسما و رسوب كرایو .

‌یخچال معمولی: جهت نگهداری معرف ها و نمونه های خون بیماران

‌وجود روتاتور و شیكر: برای نگهداری پلاكت برحسب میزان مصرف

‌سروفیوژ یا سانتریفیوژی: كه واجد دورسنج و تایمر مناسب باشد ( جهت تامین ۱۰۰۰ دور در دقیقه )

‌بن ماری ۳۷ درجه سانتی گراد
دستگاهی است كه به طور وسیع در انجام آزمایشات بیوشیمی، انعقادی خون و… كاربرد دارد. این دستگاه دارای یك مخزن آب است كه ممكن است بر روی مخزن فوق درپوشی تعبیه شده باشد. معمولا درپوش ها زاویه دار و حدود ۳۰ درجه بوده (برای اینكه بخارات به داخل لوله هایی كه در دستگاه قرار می گیرد نریزد.) حرارت آب دستگاه به وسیله یك ترموستات قابل تنظیم است. نوع جوش این دستگاه درجه حرارتی تا حدود ۱۰۰ درجه را دارا بوده وبن ماری نوع سرولوژی قابل تنظیم در دماهای مختلف به ویژه ۳۷ درجه است. بهتر است كه برای جلوگیری از رسوب املاح بر روی المنت از آب مقطر استفاده شود. محفظه گرمكن این دستگاه برای راحتی در تمیز كردن قابل حركت و تعویض است. این محفظه از جنس پلی‌كربنات است و سبك وزن و شفاف است و می‌تواند دماهای بالای ۱۲۰ درجه را نیز كنترل كند.

Oven ‌آزمایشگاهی
این دستگاه های آزمایشگاهی معمولا دمای یكنواختی را در كل فضای داخلی خود فراهم می‌كنند. سایز آن ها به صورت كلی از یك تا ۳۲ فوت مكعب متغیر است و دمای آن ها می تواند تا ۳۴۰ درجه ی سانتیگراد بالا برود.

‌استخراج كننده پلاسما (Plasma Extractor)
‌این دستگاه به صورت اتوماتیك اجزاء خون موجود در كیسه های خونی را جدا می كند. به این منظور كیسه خون بین صفحات دستگاه (صفحه ثابت كه معمولاً از جنس استیل ضد زنگ است و صفحه متحرك شفاف) قرار داده می شود و به آن فشار اعمال می شود.

میكروسكوپ نوری: نوعی از میكروسكوپ است كه از نور مرئی و یك سیستم از عدسی ها برای بزرگنمائی تصاویر استفاده می‌كند. این نوع میكروسكوپ ها، جزء قدیمی‌ترین و اولین نوع میكروسكوپ ها هستند. از جمله میركوسكوپ های جدیدتر كه از نور مرئی استفاده نمی كنند می توان به میكروسكوپ اسكن الكترونی (scanning electron microscopy) ‌و انتقال الكترونی (transmission electron microscopy) ‌اشاره كرد.
‌جا لوله ای و لوازم مصرفی آزمایشگاهی به تعداد كافی
‌معرف های لازم جهت انجام گروه بندی ABO , Rh و آزمایش كراس مچ ( سازگاری )
‌سیستم ثبت و بایگانی برای نگهداری سوابق خون و آزمایشات انجام شده روی نمونه خون بیماران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید