میکروتوم چرخشی

0
340

این دستگاه متداولترین طراحی برای میکروتوم است. در این دستگاه تیغه بصورت افقی نصب می شود , با حرکت چرخشی توسط تعدادی چرخ دنده نمونه به سمت جلو حرکت می کند. در بسیاری از میکروتوم ها این حرکت چرخشی توسط چرخ انجام می گیرد, ضخامت برش در این نوع میکروتوم در حدود ۵/۰ میکرومتر است.

میکروتوم برش بافت نرمCryomicrotome

برای برش بعضی از بافت های نرم که درون پارافین قرار داده می شود استفاده می شود. برش زدن توسط میکروتوم های معمولی منجر به ایجاد نا صافی یا له شدگی در سطح بافت می شود, برای برش زدن در این شرایط از این نوع میکروتوم استفاده می شود. در این میکروتوم از نیتروژن مایع استفاده می شود . نمونه ممکن است پس از مرحله Clearing درون دستگاه قرار داده شود. وجود نیتروژن مایع سبب کاهش دمای بافتی می شود , در نتیجه نمونه منجمد می شود و سختی آن افزایش می یابد , در چنین شرایطی برش ها ی بهتری را می توان انجام داد. در این دستگاه دمای نمونه و دمای تیغه قابل کنترل است.

میکروتوم دقت بالا (Ultramicrotome):

در این میکروتوم می توان برش هایی با ضخامت نازک تهیه کرد , ساختمان آن شبیه به میکروتوم چرخشی است اما دقت بالاتر این برش ها برای میکروسکوپ های T.E.Mبسیار اهمیت دارد. این دستگاه قابلیت برش هایی باضخامت بین ۴۰ تا ۱۰۰ نانومتر را دارا می باشد. در این نوع میکروتوم ها از تیغه های الماس استفاده می شود که برش آنها بسیار دقیق تر از تیغه های استیل است.

میکروتوم لرزشی (Vibrating microtome):

میکروتوم لرزشی از یک تیغه در هنگام لرزش برای برش استفاده می کند. این عمل منجر می شود تا فشارکمتری درهنگام برش به تیغه وارد شود, از این میکروتوم برای بافت های بیولوژیک که بافت های سخت هستند بکار برده می شوند, ضخامت برش ها در این نوع میکروتوم بین ۳۰ تا ۵۰۰ میکرومتر است.

میکروتوم لیزری :(Laser microtome)

میکروتوم لیزری برای برش نیاز به مراحل جداسازی , منجمد کردن یا ثابت سازی پیچیده شیمیایی را ندارد و نسبت به بقیه تکنیک ها کیفیت برش های بهتری دارد. با استفاده از این میکروتوم می توان بافت های دندان و دهان را با ضخامت نازک برش داد. در این دستگاه از لیزر مادون قرمز استفاده می شود و از آنجایی که لیزر قابلیت متمرکز شدن را دارد, برش های بسیار دقیقی را می توان توسط آن انجام داد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید